Włocławek: postać Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego tematem spotkania Teologicznego Towarzystwa Naukowego
2017-11-16

W środę 15 listopada br. w auli im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku miała miejsce konferencja zorganizowana w 30-lecie śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Wykład otwarty zorganizowało Teologiczne Towarzystwo Naukowe Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Obecni byli ks. bp Bronisław Dembowski, profesorowie WSD, pracownicy Kurii, księża, katecheci, siostry zakonne i alumni oraz liczne grono członków wspólnot Ruchu Światło-Życie.

Konferencję rozpoczął ks. prał. Lech Król, prezes Teologicznego Towarzystwa Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Nawiązał m.in. do telegramu, który po śmierci ks. Franciszka wystosował Ojciec Święty Jan Paweł II, nazywając go „gwałtownikiem Królestwa Bożego”.
Wykład pt. „Osoba i czyn Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w 30-lecie jego śmierci” wygłosił ks. Marek Sędek, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie. Przybliżył młodość, czas spędzony w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau, w więzieniu w Katowicach, działalność społeczną założyciela ruchu oazowego i krzewiciela idei trzeźwości, w tym jego oddziaływanie na współczesną rodzinę, świat polityki i media. Zaznaczył rozumienie Kościoła jako wspólnoty wierzących, eklezjalną – communio w Chrystusie.

Następnie głos zabrał uczeń, magistrant ks. Blachnickiego – ks. prał. Jerzy Bagrowicz. W swojej wypowiedzi dał świadectwo o życiu, działalności ks. Franciszka, które niejednokrotnie spotykało się z niezrozumieniem i krytyką współczesnych, władz uniwersyteckich. Ks. Bagrowicz jest świadkiem w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego.

Państwo Pogodscy z parafii św. Alberta Chmielowskiego w Posadzie ukazali jak ich życie kształtowała oaza, w której brali udział w młodości. Małżeństwo wciąż trwa we wspólnocie oazowej Kościoła Domowego, wzrasta duchowo, uczestnicząc w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, pogłębiając znaczenie liturgii, trwając na modlitwie, przekazując doświadczenie wiary rodzinie, ewangelizując.

Przedstawiono ks. Blachnickiego we wspomnieniach kapłanów – studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie wykładał Sługa Boży, oraz w anegdocie – ks. prał. Zdzisław Pawlak, ks. prał. Zygmunt Skrobicki. Ks. Henryk Witczak – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku, wskazał na znaczenie udziału alumnów w ruchu oazowym dla ich formacji duchowej oraz duszpasterskiej.

Wykład otwarty wpisał się w obchody 30. rocznicy śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Spotkanie było okazją do szerokiego upowszechnienia pamięci o osobie i nauczaniu założyciela Ruchu Światło–Życie.