„Ognisko patriotyzmu” w parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku
2017-11-12

11 listopada w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Zorganizowane zostały w ramach ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich pod nazwą „Ogniska Patriotyzmu”.

O godzinie 17.30 rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie. W okolicznościowym kazaniu wybrzmiały słowa o odpowiedzialności za odzyskaną wolność. Rys historyczny związany z odzyskaniem przez Polskę niepodległości przedstawił po Mszy św. ks. Karol Kolenda (wikariusz z parafii Kruszyn). Parafianie i goście usłyszeli słowa o patriotyzmie, umiłowaniu Ojczyzny i szacunku dla przodków.

Następnie dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie wystąpiły w montażu słowno-muzycznym ukazującym rzeczywistość poprzez najważniejsze wartości, które kierują losem człowieka i pozwalają pamiętać o historii, tradycji i wierze. Pamięć o tych, którzy swym życiem i śmiercią uczynili świat lepszym, nie powinna zaginąć lecz winna być pielęgnowana i przekazywana następnym pokoleniom. Opiekunami przygotowującymi to spotkanie byli nauczyciele: Elżbieta Ślubowska i Justyna Kacperska.

Wieczorem zapłonęło ognisko, przy którym mieszkańcy Włocławka i okolic wspólnie śpiewali pieśni legionowe i patriotyczne. Mimo niesprzyjającej deszczowej aury, ciepło ogniska zgromadziło tych, którym nie jest obce oddawanie czci bohaterom i solidarność z własnym narodem i społecznością.

Danuta Szmajda

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie