Październikowa msza trzeźwościowa i koncert na lirze w św. Wojciechu w Koninie
2017-10-22

W niedzielę, 22 listopada, w kościele pw. św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana była Msza św. w intencji trzeźwości narodu i w rodzinach, której przewodniczył diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, zaproszenie na koncert przyjął krakowski artysta Joachim Mencel.

Gość morzysławskiego projektu to znakomity pianista, kompozytor i lirnik, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, który 25 lat temu w 1992 r. wspólnie z Mieczysławem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Robertem Cudzichem założył grupę New Life’m, wykonującą muzykę chrześcijańską. 10 lat później w 2002 r. słynny angielski skrzypek Nigel Kennedy zaprosił Joachima Mencla do udziału w swoim projekcie muzycznym, prezentowanym w Royal Albert Hall w Londynie, Berlinie Mediolanie, Hamburgu, Krakowie, a także na prestiżowym Schleswig-Holstein Festival. Joachim Mencel był także członkiem kwartetu Janusza Muniaka i kwartetu Andrzeja Cudzicha, a od ponad 20 lat współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym.

W roku 2006 skomponował kantatę "Miłość mi wszystko wyjaśniła" do tekstów Karola Wojtyły. W premierowym wykonaniu tego utworu uczestniczyli wokaliści z Polski i ze świata, a także góralska kapela Jana Karpiela-Bułecki, chór chłopięcy Filharmonii Krakowskiej i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Kantata wykonywana jest do dziś. Joachim Mencel komponuje również utwory klasyczne. Wiele z nich znalazło się w repertuarze polskich i zachodnich wykonawców tego gatunku. Joachim Mencel jest również cenionym aranżerem i producentem muzyki wokalnej i autorem muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy. Koncertował w wielu krajach Europy, w obu Amerykach i Azji.

W 2009 roku napisał oratorium „Transitus” o życiu i śmierci św. Franciszka z Asyżu na orkiestrę, chór mieszany, chór dziecięcy i solistów, do którego słowa napisała Beata Mencel – żona artysty. Teksty żony muzyka wybrzmiewają również na ostatniej płycie zespołu New Life’m „Moje Westerplatte”. Jak powiedziała przed koncertem Beata Mencel, wszystkie teksty inspirowane był nauczaniem św. Jana Pawła II.

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II mocno wybrzmiał utwór „Miłość mi wszystko wyjaśniła” do słów Karola Wojtyły zagrany na lirze korbowej. Podobnie jak znana pieśń maryjna „Matko Najświętsza”, czy „Chrystus Pan zmartwychwstan jest”. Zgromadzona z całej diecezji publiczność ze wzruszeniem przyjęła popularny utwór, który Joachim Mencel skomponował w 1997 roku dla zespołu New Life’m, będący piękną apostrofą skierowaną do Boga pt. „Twoja miłość” do słów Beaty Mencel. Na koncercie nie zabrakło też utworów z kantaty i oratorium o św. Franciszku. Joachim Mencel, który pierwszy raz występował w Koninie zagrał nie tylko na lirze korbowej, ale też na pianie Rhodes, dźwiękiem przypominającym wibrafon.

Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” mógł odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydent miasta i parafię św. Wojciecha. Organizatorami projektu są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Anna Wysocka
tygodnik „Adalbertus”