Włocławek: pokaz filmu „Dwie korony”
2017-10-17

We włocławskim Multikinie odbył się specjalny pokaz filmu „Dwie korony” w reżyserii Michała Kondrata opowiadający o życiu św. Maksymiliana Marii Kolbego – jednego z wielkich świętych pochodzących z diecezji włocławskiej. W tym roku przypada 35. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbe, której dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 r. oraz 100. rocznica powstania Rycerstwa Niepokalanej.

W pokazie filmu wziął udział biskup włocławski Wiesław Mering, księża, osoby życia konsekrowanego, klerycy włocławskiego seminarium i mieszkańcy Włocławka i okolic.

Dokumentalno-fabularny film „Dwie Korony” powstał w reżyserii Michała Kondrata. Występują w nim czołowi polscy aktorzy, m.in. Adam Woronowicz (jako o. Maksymilian Kolbe), Cezary Pazura (jak br. Zeno), Antoni Pawlicki (jako żołnierz Gestapo), Paweł Deląg (jako ks. Włodzimierz Jakowski), Dominika Figurska (jako matka o. Maksymiliana), a także Artur Barciś, Sławomir Orzechowski, Maciej Musiał i inni.

Autorką scenariusza do filmu, przygotowanego na podstawie pism o. Kolbego i wspomnień świadków, jest Joanna Ficińska. Zdjęcia do produkcji, której budżet opiewa na prawie 1 mln złotych, zrealizowano w Polsce, we Włoszech i w Japonii. Muzykę, skomponowaną przez Roberta Jansona, nagrała Polka Orkiestra Muzyki Filmowej pod dyrekcją ks. Przemysława Pasterniaka w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Producentem filmu jest wytwórnia Kondrat Media, a współproducentami Fundacja Filmowa im. Świętego Maksymiliana Kolbe, Telewizja Polska oraz Narodowy Instytut Audiowizualny. Jednym z patronów medialnych filmu jest Katolicka Agencja Informacyjna.

ks. AN / KAI
Zdjęcie: kolbe.org.pl