Ks. prałat Sławomir Deręgowski wikariuszem biskupim rejonu włocławskiego
2017-10-12

Biskup Włocławski Wiesław Mering mianował wikariusza biskupiego rejonu włocławskiego. Został nim ks. prał. Sławomir Deręgowski. Swoją decyzję ogłosił dziś w katedrze włocławskiej na zakończenie Mszy św. z racji inauguracji nowego roku akademickiego. Funkcja ta postawała nieobsadzona od 2012 roku, czyli od przejścia na emeryturę poprzedniego wikariusza biskupiego, którym był ks. prał. Stanisław Waszczyński.

W dekrecie nominacyjnym, uzasadniając swoją decyzję, ks. bp Wiesław Mering przypomniał, że na spotkaniach z duszpasterzami Włocławka, które miały miejsce we wrześniu i w październiku br. „zgłaszany był postulat dotyczący mianowania także na rejon włocławski wikariusza biskupiego. Prezbiter pełniący ten urząd stałby się zwornikiem podejmowanych inicjatyw pastoralnych, a także ich pomysłodawcą; rozszerzana bowiem troska duszpasterska domaga się takiego rozwiązania”. Odpowiadając na te prośby, a także uznając ich zasadność bp Mering mianował ks. prał. Deręgowskiego wyrażając przekonanie, że jest on „znakomicie przygotowany do ich podjęcia: dziewięcioletnia posługa kapelańska, ponad pięcioletnia praca proboszczowska oraz pełnione od kilku miesięcy obowiązki dziekana dają gwarancję solidnej i ochoczej obecności Księdza Prałata wśród swoich współbraci” – napisał w dekrecie Biskup Włocławski.

Ks. prał. Sławomira Deręgowski ma 40 lat, w tym 14 lat kapłaństwa. Przez prawie 9 lat pełnił funkcję kapelana Biskupa Włocławskiego, a od 2012 roku jest proboszczem parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Włocławku. Rok później został obdarzony godnością prałata kustosza Kapituły Bazyliki Katedralnej we Włocławku. Od 2017 roku jest też dziekanem dekanatu włocławskiego drugiego.