Jubileuszowy wieczór Odnowy w Duchu Świętym u św. Józefa we Włocławku
2017-10-04

W środowy wieczór 4 października br. w parafii św. Józefa we Włocławku na zaproszenie grupy Odnowy w Duchu Świętym „Słowo Życia” odpowiedział biskup senior Bronisław Dembowski, związany z ruchem charyzmatycznym w Polsce od jego powstania. Impulsem do zaproszenia emerytowanego biskupa diecezji włocławskiej była uroczyście obchodzona 50 rocznica powstania Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej na świecie oraz 40 rocznica jej powstania w Polsce.

Ksiądz Biskup uczestniczył w kolejnym spotkaniu formacyjnym grupy działającej przy parafii św. Józefa. Towarzyszył mu proboszcz parafii ks. kanonik Eugeniusz Strzech. Po przywitaniu rozpoczęło się wspólne uwielbienie Boga za Jego miłość obecną w Kościele w darach i charyzmatach Ducha Świętego. Następnie odczytano fragment Słowa Bożego przeznaczony do wspólnej medytacji, po czym ks. Michał Styczyński, odpowiedzialny za grupę Odnowy w Duchu Świętym, poprowadził krótkie rozważanie nawiązujące do wysłuchanego tekstu Pisma Świętego. Po medytacji Słowa Bożego bp Dembowski dzielił się swoim świadectwem odkrycia bogactwa działania Ducha Świętego w Odnowie Charyzmatycznej. Pierwsze zetknięcie z Odnową miało miejsce podczas prowadzonych przez Księdza Biskupa badań filozoficznych na Uniwersytecie Chicagowskim w Stanach Zjednoczonych. Właśnie tam uczestniczył regularnie w cotygodniowych spotkaniach grupy modlitewnej oraz przeszedł Seminarium Życia w Duchu Świętym. Po powrocie do Polski Ksiądz Biskup propagował tę formę duchowości będąc rektorem kościoła św. Marcina w Warszawie. Na ogromny podziw i uznanie – zdaniem bp. Dembowskiego – zasługuje żywe zaangażowanie osób świeckich posługujących w grupach Odnowy w Duchu Świętym.Odpowiedzialność za Kościół nie może bowiem spadać jedynie na kapłanów. Powinni mieć w niej aktywny współudział wszyscy wierzący.

Na zakończenie spotkania wszyscy zgromadzeni wyrazili Księdzu Biskupowi swoją wdzięczność za obecność, wspólną modlitwę i świadectwo. Nie zabrakło również życzeń dla biskupa Seniora, który dwa dni wcześniej obchodził swoją 90 rocznicę urodzin. Tym bardziej wszyscy radowali się, że przyjaźń z Duchem Świętym czyni Księdza Biskupa wciąż młodego duchem i niestrudzonego we wszelkich wyzwaniach duszpasterskich.