Licheń: pielgrzymka III klas gimnazjalnych diecezji włocławskiej
2017-10-04

Uczniowie III klas gimnazjalnych z diecezji włocławskiej modlili się dziś w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w ramach dorocznej pielgrzymki (04.10).

Młodzi ludzie w licheńskiej świątyni gromadzili się od godz. 11. Przed rozpoczęciem Mszy św. istniała możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi świętej. Ewangelizację rozpoczął ks. Michał Krygier, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku. Następnie do młodych ludzi przemówił ks. Jakub Bartczak z archidiecezji wrocławskiej znany z tego, iż ewangelizuje w rytm muzyki hip-hop. Kapłan podzielił się także świadectwem spotkania żywego Boga w swoim życiu.

Zdaniem ks. Przemysława Pilarskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży, licheńska pielgrzymka pozwala gimnazjalistom na zatrzymanie się i przemyślenie spraw związanych wyborem szkoły średniej oraz z dalszą przyszłością.

„Chcemy pokazać młodym ludziom, że można rozmawiać ze sobą twarzą w twarz. Dziś młodzież nie potrafi nawiązywać relacji, większą część wolnego czasu spędzając w wirtualnym świecie, ze smartphonem w dłoni. Dzięki tej pielgrzymce chcemy wyrwać ich z pustyni samotności, na którą często sami się udają” – powiedział kapłan.

O godz. 12.00 Mszy św. przewodniczył ks. bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. Eucharystię koncelebrowali księża katecheci, którzy przybyli dziś do licheńskiego Sanktuarium wraz z młodzieżą. Łącznie przy ołtarzu zgromadziło się 76 kapłanów.

Na początku Eucharystii głos zabrał kustosz licheńskiego Sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny MIC. Wyjaśnił, iż w tym roku w Licheniu obchodzono bardzo ważne wydarzenie – 50. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej koroną papieską. Zachęcał, aby młodzi ludzie, za sprawą Matki Bożej, przekazali Jezusowi wszystkie swoje sprawy, które są bliskie ich sercom.

Homilię wygłosił ks. Jakub Bartczak. W słowie zachęcał do pójścia za Jezusem, pomimo trudności, które się pojawią. „Światu bardzo potrzeba Boga, radości wiary. Każdy w swoim sercu ma potrzebę kochania” – mówił kaznodzieja.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii powiedział, iż Jezus zachęca nas do pójścia za nim. - „Pana Boga nie można poznać jednorazowo, ale musimy go odnajdywać i poznawać cały czas. Jest to nieustanna przygoda z kimś, kto nas bardzo kocha. Aby iść za Jezusem, trzeba być odważnym. Dziś nadarza się okazja, żeby iść i swoim życiem głosić Jego chwałę” – zakończył homilię kapłan.

Na zakończenie Mszy św. słowo do młodzieży skierował bp Mering. Dziękując za przybycie i wspólną modlitwę powiedział, że przyszłość Kościoła znajduje się w sercach młodzieży, także tej zgromadzonej dziś w licheńskiej bazylice.

Młodzież odczytała także akt zawierzenia Matce Bożej Licheńskiej. Oprawę muzyczną prowadził zespół ewangelizacyjny „Emmanuel” z Sieradza. Zwieńczeniem pielgrzymki było uczestnictwo we wspólnej agapie. W dzisiejszej pielgrzymce III klas gimnazjalnych diecezji włocławskiej uczestniczyło ok. 3 tysiące uczniów.

Tekst: Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium