Tuliszków: podczas wizytacji kanonicznej parafii bp Gębicki wprowadził relikwie bł. ks. Sopoćki
2017-10-02

1 października ks. bp Stanisław Gębicki w Tuliszkowie przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Różańcowej. Była to zarazem wizytacja kanoniczna parafii, która stała się okazją do poświęcenia kolejnego etapu prac w świątyni oraz uroczystego wprowadzenia relikwii bł. ks. Michała Sopoćki.

Podczas Mszy świętej o godz. 9.00, która rozpoczęła wizytację, do kościoła uroczyście zostały wprowadzone relikwie bł. ks. Michała Sopoćki, a pod koniec następnej, o godz. 10.30 bp Gębicki poświęcił domalowane w polichromii tuliszkowskiej świątyni wizerunki świętego o. Pio, bł. Michała Sopoćki a także świętych Hiacynty i Franciszka oraz Łucji w promieniach wirującego słońca. Na zakończenie Mszy św. sprawowanej przez ks. prał. Józefa Nowaka dzieci otrzymały specjalne błogosławieństwo od Księdza Biskupa.

W południe uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Stanisław Gębicki. W homilii nawiązując do postaci o. Pio, bł. Michała Sopoćki i dzieci fatimskich powiedział, że w roku jubileuszu 100-lecia Objawień Matki Bożej w Fatimie, gdzie wielokrotnie Maryja prosiła dzieci – Łucję, Franciszka i Hiacyntę o codzienne odmawianie Różańca, „polichromia świątyni wzbogaciła się o upamiętnione na łuku tęczowym, w osobach tych dzieci, tamte wydarzenia”. Bł. ks. Michał Sopoćko był spowiednikiem św. Faustyny i wielkim apostołem Bożego Miłosierdzia. Św. o. Pio znany był jako niezmordowany spowiednik, czyli szafarz Bożego Miłosierdzia. Jego umiłowaną modlitwą był Różaniec, o czym tak pisał do swojego kierownika duchowego: „W czasie modlitwy różańcowej dusza zdaje się cała zatracać w Bogu. Czas zdaje mi się uciekać szybko i nigdy nie mam go dosyć na modlitwę”.

Kaznodzieja powiedział także, że w miesiącu październiku, podczas którego gromadzić się będziemy w świątyniach na nabożeństwach różańcowych, „piękna polichromia tej świątyni pomagać będzie w rozważaniu tajemnic różańcowych, przybliżających modlącym się tu treść Ewangelii Chrystusowej”.

W parafii tuliszkowskiej bardzo dynamicznie szerzy się kult Bożego Miłosierdzia. Na każdej Mszy św. głoszone jest Słowo Boże poświęcone Orędziu Bożego Miłosierdzia. Codziennie przed Mszą św. odprawiane jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. O godz. 15.00 codziennie odzywa się z wieży kościoła pieśń „Jezu ufam Tobie”. Każdego dnia przed Mszą św. jest okazja do spowiedzi. Każdego 13 dnia miesiąca wierni gromadzą się na różańcu i procesji fatimskiej.

Liturgię całej niedzieli przygotowali parafialni ceremoniarze, a asystę utworzyła duża grupa ministrantów. Mszę św. uświetniła miejscowa orkiestra i parafialny chór. Po Eucharystii nastąpiło uroczyste przeniesienie relikwii bł. ks. Michała Sopoćki obok relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej. Po Eucharystii odbyła się wokół kościoła uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, w czasie której wierni modlili się rozważając bolesne tajemnice Różańca Świętego.

W Godzinie Miłosierdzia na cmentarzu odmówiona została Koronka w intencji zmarłych parafian. Ksiądz Biskup podkreślał, jak bardzo ważna jest modlitwa za tych, których już nie ma pośród nas, a którzy czekają na naszą modlitwę.

Nikola Wojciechowska

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie