„Boży szaleńcy” z wizytą w sieradzkiej kolegiacie
2017-09-08

7 września br. przyniósł parafii farnej w Sieradzu niecodzienne wydarzenie. Organizowany w parafii Wieczór Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II, który każdego pierwszego czwartku gromadzi o godz. 19:00 parafian, tym razem stał się niesamowitym spotkaniem z prawdziwie „Bożymi szaleńcami”. Trójka przyjaciół – Sebastian Hennig, Mateusz Matuszewski oraz Wojciech Malicha – pewnego dnia wybrała się w opatrznościową wyprawę w nieznane. Przemierzając przez 171 dni Europę oraz Azję zwiedzili aż 22 kraje. Ich ekspedycja, co ciekawe, jest którąś z kolei, zaś swoje przedsięwzięcie nazwali „Aventura – Przygoda”.

Młodzi i dumni ze swojej wiary chrześcijanie dali wobec parafian swoje niesamowite świadectwo o odkrywaniu w czasie podróży obecności Boga, niezwykłych spotkaniach z osobami z różnych wierzeń i kultur oraz zupełnie mało prawdopodobnych zbiegach okoliczności, które ostatecznie skierowały ich kroki do Sieradza.

Gdy podróżnicy przemierzali Koreę Południową będąc 9 tys. kilometrów od domu rodzinnego, na dniu polskiej flagi narodowej w Seulu (2 maja br.) spotkali ks. Jarosława Kamieńskiego, delegata ds. misji w Azji, który parafianom z kolegiaty długo jeszcze będzie się kojarzyć z koreańską młodzieżą z wyspy Jeju (czyt. Czedżu), która przybyła do Sieradza przed rokiem w ramach ŚDM 2016. Ksiądz Jarosław podjął trójkę przyjaciół gościną, w czasie której wręczył im całe opakowania różańców, medalików i obrazków, aby odważnie i mężnie świadczyli o swojej wierze, nawet wobec ludzi obcych im kulturowo i religijnie. Warto również dodać, że zarówno dwójka „Bożych szaleńców” (Sebastian i Mateusz), jak i towarzyszący koreańskiej młodzieży pallotyn pochodzą z tym samych stron, co wszyscy zgodnie uznali za rzeczywiste działanie Bożej Opatrzności.

Gdy na początki września br. wspomniana trójka właśnie powróciła do Polski, ich drogi znów połączyły się z ks. Jarosławem na Jasnej Górze. Stamtąd zamierzali oni powrócić do Bydgoszczy, jednak znów Boża wola poprowadziła ich do sieradzkiej kolegiaty, akurat w czasie, gdy trwały przygotowania do kolejnego parafialnego Wieczoru Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II. To właśnie ten papież wołał do młodych przed laty: „Wy jesteście nadzieją świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją”. Jakże bardzo aktualne stają się te słowa w kontekście wizyty naszych gości.

ks. Krzysztof Mętlewicz

Zdjęcia: ks. Jarosław Kamieński