Diecezjalne Dziękczynienie za Plony
2017-09-11

W niedzielę 10 września br. w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starym Mieście odbyło się Diecezjalne Dziękczynienie za Plony. Uroczystość rozpoczęła się korowodem licznych delegacji z wieńcami dożynkowymi i przybyłych gości, który wyruszył spod Urzędu Gminy do kościoła parafialnego. Głównym punktem dziękczynienia była Msza św. o godz. 13.00, której przewodniczył Pasterz Diecezji ks. bp Wiesław Mering.

Na początku Eucharystii wszystkich przybyłych tego dnia do Starego Miasta Gości powitał ks. Mirosław Dereszewski, proboszcz parafii. Zwrócił się on do parlamentarzystów, samorządowców, działaczy organizacji rolniczych i rolników, którzy zechcieli wspólnie dziękować za tegoroczne plony.

W wygłoszonej homilii ks. bp Wiesław Mering zwrócił uwagę na to, że coroczne dziękczynienie Panu Bogu za plony bardzo mocno wpisało się w kalendarz duszpasterski w naszym kraju. Wyrosło ono z tradycji i pobożności ludowej. Jest to szczególny czas, gdy wierni dziękują Panu Bogu za zebrane plony i proszą o opiekę w nadchodzących miesiącach. Jest to też okazja, by pochylić się nad rolniczym trudem.

Po Komunii św. starostowie dożynek podziękowali Księdzu Biskupowi za przewodniczenie Mszy św. i wygłoszoną homilię. Słowo podziękowania do wszystkich zebranych wygłosił też diecezjalny duszpasterz rolników ks. Łukasz Grabiasz. Po uroczystym błogosławieństwie Ksiądz Biskup poświęcił chleby wypieczone z tegorocznej mąki, owoce oraz przygotowane przez przybyłe delegacje wieńce dożynkowe.

Następnie na placu parafialnym odbyła się druga część uroczystości, podczas której starostowie dożynek w tradycyjnym obrzędzie przekazali bochny chleba Księdzu Biskupowi, Staroście Konińskiemu oraz Wójtowi Gminy. Nie zabrakło też konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i występów zespołów folklorystycznych.

Urszula Haśkiewicz