Uroczysty dzień dla sieradzkich Rycerzy Kolumba
2017-09-04

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu, a w szczególności parafianie i goście obecni na niedzielnej, wieczornej mszy świętej (3 sierpnia), byli świadkami podniosłego wydarzenia. Powstała przy parafii w marcu br. Rada Rycerzy Kolumba – o numerze 16709 – doczekała się oficjalnego wprowadzenia jej funkcjonariuszy na ich stanowiska. Tym samym może ona rozpocząć swoją niezależną działalność.

Lokalna Rada ustanowiona została dokładnie 31 marca, m.in. dzięki staraniom jej obecnego Kapelana, ks. Krzysztofa Kaczmarka. Z końcem maja przeprowadzono wybory funkcjonariuszy: Wielkiego Rycerza i jego Zastępcy, Kanclerza, Kronikarza, Skarbnika, Sekretarza ds. finansów, Kustosza, Lektora, Radcę oraz Strażników i Powierników. Bracia Rycerze, którzy przyjęli insygnia oznaczające ich funkcje, przyjęli jednocześnie pełną odpowiedzialność za powierzone im na określoną kadencję zadania.

Niedzielna uroczystość, przeprowadzona zaraz po zakończeniu Eucharystii, była ważnym wydarzeniem nie tylko dla samych Rycerzy, ale również dla ich najbliższych – żon, dzieci, przyjaciół – którzy towarzyszyli im w tych chwilach. Nad właściwym przeprowadzeniem uroczystości, czuwali Zacni Rycerze z Rad: łódzkiej oraz zduńskowolskiej. Po udzieleniu błogosławieństwa przez Kapelana sieradzkich Rycerzy, wszyscy uczestnicy uroczystości mogli spotkać się we wspólnym gronie przy kawałku ciasta – w sali oddanej do użytku lokalnej Radzie.

Przed nowo powstałą Radą Rycerzy Kolumba stoją liczne wyzwania – zarówno te związane z rozpoczęciem jej działalności, jak i przygotowywaniem inicjatyw mających na celu propagowanie wartości, które przyświecają Zakonowi. Dla mężczyzn do niego należących, jest to szansa na dzielenie się dobrem i niesienie pomocy potrzebującym, na dawanie świadectwa swojej wiary, świadectwa życia zgodnego z nauką Kościoła Katolickiego.

Aktywny udział w życiu parafii, pomoc w organizowaniu uroczystości w czasie Roku Liturgicznego, materialna pomoc potrzebującym, promowanie inicjatyw modlitewnych, ochrona rodziny przed skutkami wpływu złych ideologii, które jej zagrażają – to tylko niektóre z celów, jakie w najbliższym czasie podejmie lokalna Rada.

Rycerze Kolumba są katolickim Zakonem świeckim, skupiającym przeszło 1,8 milionadorosłych mężczyzn-katolików. Od pierwszej Rady, założonej przez ks. Michaela McGivneya przy parafii Najświętszej Marii Panny w New Haven, w stanie Connecticut, do dziś – po upływie ponad wieku, istnieje już ok. 12 tys. Rad na całym świecie. W Polsce Rycerze Kolumba piszą historię od roku 2006 – i w tę historię wpisuje się z tym rokiem sieradzka Rada im. Najświętszego Serca Jezusowego.

Tomasz Raźniewski
– kronikarz rady 16709