Odbyły się spotkania rejonowe rozpoczynające nowy rok szkolno-katechetyczny
2017-08-31

Rejonowe spotkania księży i katechetów świeckich diecezji włocławskiej, przygotowujące do nowego roku szkolno-katechetycznego, odbyły się w dniach 30 i 31 sierpnia br. we Włocławku, Koninie i Zduńskiej Woli. Rozpoczęła je tradycyjnie wspólna Eucharystia, pod przewodnictwem Pasterza Diecezji ks. bp. Wiesława Meringa.

Zaproszonymi do poprowadzenia merytoryczno-duchowej strony tych spotkań prelegentami byli Księża ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Homilie w czasie mszy świętych wygłosił ksiądz dr Rafał Kamiński, wikariusz generalny zgromadzenia. Jako wzór dla katechetów przedstawił w niej św. Pawła Apostoła, niestrudzonego głosiciela Słowa Bożego. Przypomniał również o potrzebie świadectwa życia wiarą, bez którego przekaz wartości chrześcijańskich pozostaje nieprzekonywujący.

Tegoroczne konferencje rejonowe rozpoczęły diecezjalne przygotowanie do peregrynacji figury św. Michała Archanioła w diecezji włocławskiej, która rozpocznie się 9 kwietnia 2018 roku. Pierwszą część konferencji poprowadził ks. dr Rafał Kamiński CSMA, ukazując historyczny rys i opatrznościowe znaczenie kultu Archanioła Michała w Kościele katolickim. O szczegółach przebiegu peregrynacji, mówił natomiast koordynator tego dzieła ks. mgr Rafał Szwajca CSMA. W kontekście katechetycznym prelegent zwrócił uwagę na potrzebę przybliżenia uczniom w ramach lekcji religii postaci Michała Archanioła, wskazując przygotowane do tego celu konspekty i materiały katechetyczne dla wszystkich poziomów edukacyjnych (www.nawiedzeniefigury.pl).

Następnie słowo podsumowujące do uczestników skierował Ksiądz Biskup, podkreślając w nim konieczność solidarnego współdziałania katechetów i księży, w celu gruntownego przygotowania peregrynacji tak, aby katecheza szkolna prowadziła do liturgii przeżywanej w parafii. Spotkania zakończyły się modlitwą do św. Michała Archanioła poprowadzoną przez Księdza Biskupa.

Peregrynacja figury św. Michała Archanioła w diecezji włocławskiej, rozpocznie się 9 kwietnia 2018 roku i potrwa do końca lipca tego roku. Św. Michał Archanioł w znaku figury z najstarszego sanktuarium Jemu poświęconego w Europie Zachodniej (V wiek) na Górze Gargano, odwiedzi niespełna połowę parafii naszej diecezji. Przez ostatnie cztery lata figura nawiedziała ponad 600 parafii w całej Polsce i dziesiątki miejsc poza jej granicami, ale ogólnodiecezjalna peregrynacja w naszej diecezji, będzie pierwszą przeprowadzoną na tak szeroką skalę w jednej diecezji polskiej.

ks. Jacek Buta