XXXV Pielgrzymka Ludzi Pracy do Matki Bożej Licheńskiej
2017-08-28

„Człowiek nie może być obojętny wobec najważniejszego pytania w swoim życiu – pytania o obecność Boga”. Te słowa w trakcie homilii skierował do uczestników XXXV Pielgrzymki Ludzi Pracy ks. dr Jan Bartoszek, asystent Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Pielgrzymka odbyła się w niedzielę 27 sierpnia br.

Tegoroczne pielgrzymowanie ludzi pracy z Konina do Lichenia odbywało się pod hasłem „Idźmy i głośmy z Maryją”. Pielgrzymi do Lichenia dotarli w niedzielę po godz. 15. W bramach licheńskiego Sanktuarium zostali powitani przez ks. Henryka Kulika MIC, proboszcza parafii pw. św. Doroty w Licheniu, który dziękując za liczne przybycie zachęcał do gorliwej modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

O godz. 16 pątnicy modlili się podczas Mszy św. w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Eucharystii przewodniczył ks. Józef Wysocki, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Koninie skąd wyruszyła pielgrzymka. Mszę św. koncelebrowali m. in.: ks. prał. Wojciech Kochański, ks. dr prał. Tomasz Michalski, ks. dr prał. Zbigniew Cabański a także ks. Łukasz Grabiasz, asystent Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej. Homilię wygłosił zaproszony na uroczystości ks. dr Jan Bartoszek, asystent Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, w której mówił, iż „wobec Jezusa nie można przejść obojętnie”.

W dalszej części homilii ks. Bartoszek odniósł się do objawień w lesie grąblińskim, w których Maryja prosiła o codzienne odmawianie różańca, gdyż w ten sposób ludzie są w stanie wyprosić Boże Miłosierdzie. Zdaniem homilety „różaniec jest narzędziem zbawienia i uczy nas duchowości maryjnej”. Wskazał także na trzy elementy, które odczytujemy w orędziach Matki Bożej: nawrócenie, modlitwę i pokutę.

Przed zakończeniem Mszy św. została odczytana modlitwa za Ojczyznę autorstwa ks. Piotra Skargi. Kapłani obecni w świątyni udzielili także indywidualnego błogosławieństwa dzieciom przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki udali sie pod pomnik bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie odśpiewano hymn państwowy i odmówiono litanię do błogosławionego. Pod obeliskiem złożone zostały również kwiaty.

Uroczystości uświetnił chór parafialny „Soli Deo” z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie pod dyrekcją pani Katarzyny Jaworskiej.

Organizatorami XXXV Pieszej Pielgrzymki Ludzi Pracy z Konina do Lichenia jest koniński oddział Akcji Katolickiej, Konfraternia im. ks. Jerzego Popiełuszki działające przy parafii pw. św. Wojciecha w Koninie oraz NSZZ „Solidarność” KWB Konin.

Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium