Piesi pielgrzymi ze Zduńskiej Woli i Sieradza oraz rowerowi przybyli na Jasną Górę
2017-08-25

„Dziękuję wam za wasz trud i proszę, wśród intencji, które za chwilę przedstawicie Maryi, niech będą i te o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne w naszej diecezji oraz o zgodę w naszej ojczyźnie„ – powiedział bp Stanisław Gębicki witając pielgrzymów pieszych ze Zduńskiej Woli, Sieradza i pielgrzymów rowerowych. 24 sierpnia br. na Jasną Górę dotarła druga część Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej. W dniu dzisiejszym, 25 sierpnia bp Gębicki przewodniczył Mszy św. dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Na jasnogórskich wałach o godzinie 17.30 pielgrzymów, którym towarzyszyli pielgrzymi duchowi przybyli autokarami na to wydarzenie, powitał biskup pomocniczy Stanisław Gębicki oraz kapłani z parafii, z których wyszły grupy pielgrzymkowe, a także przedstawiciele władz samorządowych Sieradza i Zduńskiej Woli. Wśród nich byli: ks. inf. Marian Bronikowski z Sieradza, ks. prał. Dariusz Kaliński ze Zduńskiej Woli oraz ks. kan. Mirosław Frankowski z Turku.

Po dojściu na Jasną Górę pielgrzymi w ciszy modlili się leżąc krzyżem, a następnie przemówił do nich Ksiądz Biskup oraz ks. prał. Dariusz Kaliński i ks. prał. Marian Bronikowski. Grupy zostały zaprezentowane przez swoich kierowników: zduńskowolska przez ks. Damiana Sochackiego, sieradzka przez ks. Krzysztofa Mętlewicza oraz rowerowa przez ks. Dawida Drapałę.

25 sierpnia br. o godz. 8.00 Mszy św. dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył ks. bp Stanisław Gębicki. Homilię wygłosił ks. prał. Dariusz Kaliński. Przypominając okoliczności, w jakich król Jan Kazimierz obwołał Maryję Królową, kaznodzieja podkreślił, że „panuje Ona w naszych sercach jako Królowa Polski nieprzerwanie, mimo utraty na długi czas politycznej niepodległości Polski. Przetrwaliśmy niewolę, ponieważ od tamtej chwili, już na zawsze mamy swoja władczynię i Królową. Która pomaga nam zachować tożsamość narodową, tradycje i wartości”. Nawiązując do jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej ks. Kaliński powiedział: „Tę szczególną więź Polaków z Maryją dostrzegł w 1717 roku papież Klemens XI, koronując jasnogórską ikonę Maryi, jako pierwszy na świecie wizerunek Bogarodzicy poza Rzymem, koronami papieskimi”. Wskazując na zadania, jakie płyną z przeżywania jubileuszu koronacji, kaznodzieja zachęcał do naśladowania Maryi, która „inspiruje i pokazuje, jak świadczyć o Jezusie”. Prosił także pielgrzymów o powierzenie swoich trosk Maryi i podziękowaniu Jej za wszelkie otrzymane łaski.

W pielgrzymce zduńskowolskiej wędrowało 195 osób, a wśród nich 6 księży i 4 kleryków. Z Sieradza na Jasną Górę dotarło 660 pątników z 10 księżmi, 4 klerykami i 2 siostrami zakonnymi. Na rowerach w diecezjalnej pielgrzymce na Jasną Górę dojechało 50 pielgrzymów, którym towarzyszyło 2 księży. W powitaniu brali udział pielgrzymi duchowi, którzy do Częstochowy przyjechali autokarami: 100 z Sieradza i 350 ze Zduńskiej Woli.

Po uroczystościach odpustowych Matki Bożej Częstochowskiej, 27 sierpnia obie pątnicze kolumny wyruszą w drogę powrotną, gdzie 29 sierpnia pielgrzymi zostaną powitani w swoich miastach.

ks. an

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie