Blisko 600 pielgrzymów wyruszyło z Sieradza na Jasną Górę
2017-08-22

22 sierpnia br. około 600 pielgrzymów wyruszyło w pieszej pielgrzymce z Sieradza na Jasną Górę. Jest to już 407 raz, kiedy sieradzanie i okoliczni mieszkańcy odkładają na bok pracę i swój okres wczasowy, aby podjąć ośmiodniowe rekolekcje w drodze. Pątnicy sieradzcy wyruszyli pod hasłem „Idźcie i głoście”, które ma skłaniać każdego z pielgrzymów do dawania świadectwa swojej wiary oraz głoszenia Dobrej Nowiny przez słowo, modlitwę i budujący przykład, że Ewangelia Jezusa Chrystusa jest świętym, niezmiennym i centralnym drogowskazem w ich życiu.

Wszyscy pielgrzymi i parafianie zgromadzili się o godzinie 6:30 w sieradzkiej kolegiacie na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski – proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wśród koncelebransów obecni byli księża proboszczowie z sieradzkich parafii oraz prezbiterzy, którzy zdecydowali się wziąć udział w tegorocznej pielgrzymce.

Homilię wygłosił pochodzący z parafii Wszystkich Świętych ks. Dawid Matusiak. W podjętym rozważaniu odwołał się do biblijnej postaci wojownika Gedeona, wskazując, że Bóg wybiera to, co słabe i niewielkie, gdyż patrzy na możliwości powołanego człowieka dalej, niż on sam. Ks. Matusiak zauważył panującą wśród pielgrzymów radosną atmosferę, której wynikiem ma być ufne podążanie wprost w ramiona Matki, która od 300 lat króluje w jej jasnogórskim wizerunku. Odwołując się do tegorocznego hasła pielgrzymki wezwał słuchaczy, aby naśladując Chrystusa mieli ręce miłosierne i zawsze gotowe do błogosławienia bliźnim.

Na zakończenie Mszy świętej ks. inf. Marian Bronikowski – proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu – pozdrowił wszystkich pielgrzymów i poprosił, aby wszystkie intencje parafii i diecezji zanieśli przed tron Matki Bożej. Przed udzieleniem błogosławieństwa nowy kierownik pielgrzymki ks. Krzysztof Mętlewicz wręczył znaki pielgrzymki władzom lokalnym oraz prezbiterom, którzy udają się na tegoroczny pielgrzymi szlak.

Trasa pielgrzymki będzie obejmowała trzy dni drogi. Pierwszy dzień to ponad 30 km marszu, drugi dzień przyniesie ok. 40 kilometrów do przebycia, zaś ostatni etap pielgrzymowania na Jasną Górę to podobny długością odcinek kierujący ku Matce Bożej, którą pielgrzymi ujrzą 24 sierpnia około godziny 17:30. Tuż przed wejściem na Wały Jasnogórskie do pątników dołączy tradycyjna sieradzka asysta, aby w tak zjednoczonej wspólnocie pokłonić się Jasnogórskiej Pani. Po odpoczynku pielgrzymów na Jasnej Górze, który obejmie przede wszystkim uczestnictwo w obchodach Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia), pątnicy dzień później wyruszą w drogę powrotną, która przebiegnie tą samą trasą, co droga wiodąca na Jasną Górę.

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie