„Dzieci Holocaustu” z wizytą w Sieradzu
2017-08-18

17 sierpnia br. o godz. 17.00 Sieradzkie Muzeum Okręgowe we współpracy z parafią Wszystkich Świętych w Sieradzu zorganizowało spotkanie z osobami, które uwrażliwiają swoich słuchaczy na dramat Holocaustu. Do Sieradza zawitała p. Joanna Sobolewska-Pyz – Przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” oraz p. Anna Kołacińska-Gałązka – autorka książki „Nie mogliśmy pojąć dlaczego… Losy i przeżycia Dzieci Holocaustu” oraz wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia „Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holocaustu”.

Wspomniana książka jest syntezą wydanych już wcześniej wspomnień z lat 1991-2013. Jak zaznacza autorka we wstępie, książka „zawiera obszerny materiał faktograficzny oraz olbrzymi ładunek emocjonalny. Przedstawiają prawdę o sytuacji żydowskich dzieci w gettach i w ukryciu po aryjskiej stronie, opowiada o relacjach łączących ratujących i ratowanych, a także postawach i zachowaniach polskiego społeczeństwa wobec żydowskich uciekinierów”.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że p. Joanna Sobolewska-Pyz (Inka) jest jednym z żydowskich dzieci ocalonych przed koszmarem Holocaustu. Przez wiele lat była wiceprzewodniczącą odpowiedzialną za działalność edukacyjną stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”. Od 2012 roku jest jego przewodniczącą. W latach 90., współpracując z założoną przez Stevena Spielberga Fundacją Zapisu Historii Ocalonych z Shoah, przeprowadziła 140 wywiadów z osobami, które przeżyły Holocaust. Jest autorką pomysłu wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”. Autorami wykonawczymi są z kolei p. Anna Kołacińska-Gałązka oraz p. Jacek Gałązka.

Ta właśnie wystawa odwiedziła już wiele polskich i zagranicznych miast. Odbędzie się ona również w Sieradzu w ramach diecezjalnych obchodów „Dnia Judaizmu” w styczniu 2018 roku, co będzie stanowiło reminiscencję naszego spotkania z zaproszonymi gośćmi.

Tekst: ks. Krzysztof Mętlewicz
Zdjęcia: wystawa „Moi żydowscy rodzicie, moi polscy rodzice” oraz Strona Internetowa Muzeum Okręgowego w Sieradzu

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie