Bp Mering do pielgrzymów: tworzycie żywą koronę Maryi
2017-08-13

„To Wy, Siostry i Bracia pielgrzymi, Waszym życiem tworzycie żywą koronę Maryi, koronę z Diecezji Włocławskiej, którą teraz obdarujecie Jasnogórską Królową. Każdy z Was jest niepowtarzalnym szlachetnym kamieniem, oszlifowanym na pielgrzymiej drodze dłutem zmagania, bólu, cierpienia fizycznego i niejednokrotnie duchowego” – napisał w swoim słowie do pielgrzymów biskup włocławski Wiesław Mering. 13 sierpnia na Jasnej Górze została powitana piesza pielgrzymka diecezji włocławskiej: grupy z Włocławka, Konina, Turku i Dzierżaw.

Przesłanie bp. Meringa odczytał pątnikom ks. infułat Andrzej Ziemieśkiewicz, który reprezentował Biskupa Włocławskiego na Jasnej Górze. Swoją nieobecność Pasterz Diecezji wyjaśnił pielgrzymom: „Kieruję do Was, pielgrzymi grup z Włocławka, Konina, Turku i Dzierżaw moje pozdrowienia od Matki Bożej Licheńskiej, gdzie trwają uroczystości 50-lecie koronacji licheńskiego wizerunku. To sprawia, że nie mogę dziś być z Wami na Jasnej Górze, ale tym serdeczniej o Was myślę i za Was się modlę!”

„Jesteście już u stóp Maryi Królowej Polski, Matki Bożej Częstochowskiej, która czekała na Was, na swoje umiłowane dzieci. Za chwilę spojrzycie w Jej troskliwe oczy, wypowiadając radosnym sercem słowa modlitwy, pełnej wdzięczności, za przeżyty czas na pielgrzymim szlaku. Złożycie w Jej macierzyńskim sercu intencje, z którymi zdążaliście do swej Matki” – zwrócił się do pątników bp Mering i podziękował za modlitwę i pielgrzymi trud, za poniesione intencje włocławskiej diecezji i za świadectwo wiary.

Pątnicy po dojściu o godz. 14.45 na jasnogórskie wzgórze położyli się krzyżem i w ciszy witając się z Maryją przedstawili swoje intencje. Tego samego dnia o godz. 19.30 pielgrzymi diecezji włocławskiej, wraz z pielgrzymami diecezji kieleckiej, sosnowieckiej i radomskiej uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, która stanowiła punkt kulminacyjny pielgrzymowania i zakończenie pątniczego trudu.

W czterech grupach pieszej pielgrzymki diecezjalnej na Jasną Górę dotarło 930 pielgrzymów, w tym 556 kobiet i 374 mężczyzn. Opiekę duszpasterską podjęło 31 księży (w tej liczbie są także księża, którzy przynajmniej jeden dzień przeszli w pielgrzymce), 17 kleryków i 7 sióstr zakonnych. Kierownikiem pielgrzymki włocławskiej był ks. Rafał Bogus, pielgrzymki konińskiej ks. Mariusz Staszak, pielgrzymki tureckiej ks. Dariusz Ziemniak i pielgrzymki dzierżawskiej ks. Marian Kilichowski. W grupach z Włocławka i Konina wzięło udział 17 osób niepełnosprawnych (pod opiekę ks. Pawła Zalewskiego z Integracyjnej Grupy Caritas i ks. Karola Zająca).

Na Jasną Górę w dniu 13 sierpnia z parafii diecezji przybyło 285 pielgrzymów duchowych, wraz z władzami miast i swymi duszpasterzami.