Z Turku wyruszyła 27. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
2017-08-08

8 sierpnia 2017 roku w kościele pw. św. Barbary w Turku o godz. 8.00 sprawowana była Msza św. rozpoczynająca 27. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Eucharystii dla grup z Konina i Turku przewodniczył ks. bp Stanisław Gębicki, a homilię wygłosił ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej.

We Mszy św. oprócz pielgrzymów z Turku uczestniczyli również pielgrzymi z Grupy Konin, którzy przybyli do Turku na nocleg poprzedniego dnia, a także liczni wierni pragnący pożegnać pątników.

Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. prał. Wojciech Kochański, wikariusz biskupi koniński, ks. Marek Molewski, diecezjalny duszpasterz pielgrzymek, ks. prał. Marek Sobociński, dyrektor Caritas Diecezji Włocławskiej, ks. prał. Marek Kasik, dziekan dekanatu tureckiego, ks. prał. Stanisław Nowak, proboszcz parafii św. Wita w Tuliszkowie i uczestnik pielgrzymki, ks. kanonik Mirosław Frankowski, proboszcz parafii św. Barbary w Turku oraz księża pielgrzymujący z Turku i z Konina.

Na początku Mszy św. głos zabrał ks. kanonik Mirosław Frankowski, miejscowy proboszcz, który powitał Księdza Biskupa, przybyłych kapłanów, wszystkich pielgrzymów i wiernych. Wyraził też zadowolenie, że do tronu Jasnogórskiej Pani wybiera się każdego roku co raz większa liczba pielgrzymów. W homilii ks. Kanclerz podkreślił polską, głęboką, chrześcijańską więź z Maryją. „Mamy być maryjni poprzez naszą wiarę i miłość do Matki”, a zgodnie z hasłem tegorocznej pielgrzymki: „Idźcie i głoście” mamy się dzielić naszą wiarą z tymi, których spotkamy na szlaku naszego pielgrzymowania. Ks. Kanclerz zachęcił także wszystkich pątników, by nieśli w sercu nie tylko własne intencje, ale także intencje całego Kościoła Włocławskiego i wspomnieli o nich przed wizerunkiem ukochanej Królowej. „Kochani Pielgrzymi, wasz trud i wiara są dla nas najpiękniejszym diamentem, jaki diecezja włocławska może ofiarować Matce Bożej do Jej korony. Za każdego z was dziś Panu Bogu dziękujemy” – powiedział kaznodzieja.

Po Komunii św. słowa podziękowania i życzenia owocnego pielgrzymowania wyraził ks. bp Stanisław Gębicki, który zaznaczył, że „kiedy idziemy głosić Chrystusa, On sam idzie przed nami i na sprowadzi. Jezus nie zostawia nas samych, zawsze nam towarzyszy. Pielgrzymka jest wyjątkową okazją, by iść i głosić Ewangelię…, być świadkami Jezusa na szlaku pielgrzymowania”.

W imieniu kierowników obu grup słowa podziękowania skierował ks. Dariusz Ziemniak – kierownik Grupy Turek. Na ręce Księdza Biskupa został złożony dar wyrażający wdzięczność za sprawowaną Eucharystię i skromne kwiaty. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Punktualnie o godz. 10.00 pielgrzymi pożegnali Turek i ruszyli w drogę na Jasną Górę. Grupa z Turku w tym roku liczy około 180 osób. Przez cały czas trwania pielgrzymki w intencji pątników będzie się modliła grupa pielgrzymów duchowych, która 13 sierpnia dołączy do nich na ostatnim etapie drogi na Jasną Górę.

red. Justyna Zańko