10 lat Tryptyku zaduszkowego w Koninie (zapowiedź)
2017-10-30

W tym roku Tryptyk zaduszkowy „Nie wszystek umrę…” kończy 10 lat! Projekt powstał przy tygodniku „Adalbertus” w parafii św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu w 2008 roku. Organizatorami Tryptyku od początku są jego pomysłodawcy – ks. Paweł Śmigiel i Anna Wysocka, do których dołączył ze swoją aprobatą proboszcz parafii ks. Józef Wysocki. Projekt, od pierwszej edycji, jest również współfinansowany przez Prezydenta Miasta, najpierw Kazimierza Pałasza, od kilku lat przez Józefa Nowickiego, przy współudziale Konińskiego Domu Kultury.

Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Naszym zamysłem jest pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy wyznanie! Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby zaprosić społeczność całego Konina i wspólnie pochylić się nad tematem przemijania, a poprzez wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię”doczesności. Tryptyk, dla nas organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym Zniczem, który zapłonie 3 listopada.

W tym roku w morzysławskiej, odrestaurowanej, pięknej świątyni wybrzmiewać będzie m.in. Bach, Mozart, Czajkowski, Haendel, Lorenc, czy transkrypcje pieśni Maryjnych.

I tak w piątek – 3 listopada wystąpi niezwykły duet – Bogusław Grabowski - organista i kompozytor, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę organów na Wydziale Muzyki Kościelnej, który powołał do życia. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym. Jest Głównym Organistą Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Z profesorem w duecie wystąpi mistrz saksofonu, znany w Europie i na świecie Maciej Sikała, nie tylko muzyk, ale też kompozytor i wykładowca. Obaj Panowie wspólnie zaczęli grać 10 lat temu. Ich koncerty to transkrypcje muzyki sakralnej i kościelnej zaaranżowanej na te dwa instrumenty ( organy i saksofon). Na Tryptyku wykonają utwory sakralne z ostatniej, październikowej płyty „Mater Sanctissima”, której tematem jest Maryja!

Drugi, sobotni wieczór będzie należał do zespołu DesOrient, powołanego do życia przez kompozytora Michała Lorenca. Muzycy wykonają m.in. utwory z filmu o papieżu św. Janie Pawle II „Szukałem was...”, a także utwory skomponowane przez Michała Lorenca do filmów dokumentalnych o Ojcu Mateo i o Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Zespół obiecał również przygotować kompozycje Michała Lorenca na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej.

W niedzielę, 5 listopada, czeka nas podsumowanie 10 lat przedsięwzięcia. Finałowy koncert rozpocznie się akcentem lokalnym, bowiem na początek wystąpi Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad Libitum z trzema utworami muzyki klasycznej, przy czym ostatni utwór koninianie zagrają ze światowej sławy skrzypkiem Maestro Vadimem Brodskim, który przygotował na Tryptyk najpiękniejsze utwory muzyki poważnej. Skrzypkowi na pianinie towarzyszyć będzie Bartłomiej Wezner.

W ty roku, dla podkreślenia Jubileuszu i podziękowania wszystkim, którzy od początku towarzyszą przedsięwzięciu, organizatorzy wręczą statuetki „Anioł Tryptyku zaduszkowego” dzieła rzeźbiarza Jerzego Zbrożka z Wrocławia.
Wstęp na wszystkie koncerty jest, jak zwykle, jest wolny!

Serdecznie zapraszamy!

Anna Wysocka
Tygodnik „Adalbetrus”

Zobacz inne aktualności z grupy KOMUNIKATY