Spycimierz słynący z kwietnych dywanów zaprasza na Boże Ciało
2017-06-14

W Spycimierzu w diecezji włocławskiej, w parafii słynącej z najstarszej w Polsce tradycji układania pięknych dywanów kwiatowych na Boże Ciało, Msza św. w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 15 czerwca br. rozpocznie się o godz. 17, a po niej wyruszy procesja Bożego Ciała. Po dywanie usypanym z kolorowych kwiatów przechodzi Chrystus ukryty w Najświętszym Sakramencie, a za Nim rzesze wiernych manifestując w ten sposób swoją wiarę w wielką Tajemnicę Ciała i Krwi Pańskiej. Tegorocznej Mszy św. będzie przewodniczył i procesję poprowadzi ksiądz biskup Józef Zawitkowski z Łowicza.

Jak głosi miejscowa pieśń: „Od dwóch stuleci zgodnie z tradycją, wierny lud zmierza w Twe, Jezu, Święto Bożego Ciała do Spycimierza. Ref. Kwiaty pól, kwiaty łąk, łany zbóż, liście, drzewa. Wszystko to z nami śpiewa, Chryste, chwałę Twą…”. W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu mieszkańcy wraz z rodzinami i przyjaciółmi ubierają całą trasę procesji Bożego Ciała kwiatami. Właściwie są to wzory i dekoracje głównie z kwiatów, bo uzupełnienie stanowią kolorowe liście, szyszki, nasiona i inne materiały pozyskane z ogrodów, łąk, pól i lasów.

Od rana całe rodziny, począwszy od najmłodszych dzieci, aż po najstarszych seniorów angażują wszystkie siły, by ustroić liczącą ponad kilometr drogę dla Pana Jezusa jak najpiękniej. Wiele zależy od pogody i kwitnących w danym czasie kwiatów. Trzeba też pamiętać, że Boże Ciało jest świętem ruchomym i przypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy, czyli od 21 maja do 24 czerwca, co w przypadku kwitnienia kwiatów w ogrodach i na łąkach stanowi całą epokę. To z kolei sprawia, że wzory i kolorystyka nigdy się nie powtarzają. Wielu gości przybywa do Spycimierza tylko dla obejrzenia samych dywanów i procesu ich powstawania.

Niewątpliwie początków tego zwyczaju w parafii Spycimierz trzeba szukać w silnym kulcie Eucharystii. Zapewne musiał być tu kapłan, który bardzo mocno zaszczepił w ludziach umiłowanie Eucharystii. Wielki trud parafian świadczy również dzisiaj o ich głębokiej czci dla Najświętszego Sakramentu i przywiązaniu do tradycji ojców.

Tegoroczna uroczystość przypada 15 czerwca. Msze św. sprawowane są o godz. 9.00, 11.30 i 17.00. Główna Msza św., jak co roku sprawowana jest po południu o godz. 17.00, po jej zakończeniu wyrusza procesja trasą kwietnych dywanów.

W tym roku parafia podjęła wspólnie z burmistrzem Miasta i Gminy Uniejów procedurę wpisania uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu i kwietnych dywanów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Depozytariuszem tego wniosku jest założone w ubiegłym roku i zatwierdzone 2 maja 2016 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało”.

Celem głównym Stowarzyszenia, jak stanowi Statut, jest aktywne podtrzymywanie wśród parafian ponad dwustuletniej tradycji układania dywanów kwiatowych na uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu i dbanie o religijny wymiar i sakralny charakter uroczystych obchodów Bożego Ciała w Spycimierzu.

Zapraszamy do parafii Spycimierz na Boże Ciało

Ks. Wojciech Kaźmierczak – proboszcz

Zobacz inne aktualności z grupy KOMUNIKATY