DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Warsztaty lektorskie w Zduńskiej Woli
2017-11-25

Dnia 25 listopada br. miały miejsce „Warsztaty lektorskie” organizowane przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. w Zduńskiej Woli. Pomysł narodził się spontanicznie, gdy uczestnicy Koła Biblijnego zapragnęli również posługiwać swoim głosem jako lektorzy podczas Mszy świętej. W spotkaniu uczestniczyły łącznie 24 osoby. Byli w śród nich lektorzy którzy posługują już w Bazylice od dłuższego czasu i pragną pogłębić swoją wiedzę i umiejętności, ale także nowe osoby które pragnęły przygotować się do tej posługi.

Warsztaty rozpoczął proboszcz parafii ks. prał. Dariusz Kaliński od modlitwy, a następnie poprowadził wykład na temat: „Jak słuchać, czytać i interpretować Pismo Święte”. W wykładzie omówione były podstawowe zasady hermeneutyki biblijnej, ale też praktyczne uwagi, jak korzystać z pomocy naukowych które mogą ułatwić poznanie Słowa Bożego. Ks. Kaliński zaznaczył że Biblia jest spotkaniem Boga z człowiekiem i dlatego Pismo Święte powinno towarzyszyć nam przez całe życie. Nie powinniśmy się również obawiać czegoś podkreślić w tekście, zaznaczyć, a nawet zrobić na marginesie krótkiej notatki.

Następny wykład poprowadził ks. Damian Sochacki na temat: „Praktyczne uwagi i sugestie liturgiczne”. Wyjaśnił zgromadzonym, jak zbudowane są lekcjonarze oraz jaki jest ich podział. Określił, czym różnią się wspomnienie liturgiczne, od święta i uroczystości, a także jak posługiwać się kalendarzem liturgicznym, aby znaleźć odpowiednie czytanie na dany dzień. Po wykładach była chwila odpoczynku przy kawie i herbacie, ale jednocześnie był to czas na zadawanie pytań prelegentom.

Ostatnim etapem warsztatów były ćwiczenia praktyczne w świątyni które poprowadził ks. Artur Biernat, aby poznać zasady pracy przy mikrofonie. Uczestnicy uczyli się jak uważać na akcenty gramatyczne i logiczne, a także jak przygotować aparat mowy, aby odczytany tekst był wyraźny i dostatecznie donośny. Aby skorygować ewentualne błędy, każdy z uczestników przeczytał przy ambonie wcześniej przygotowany tekst z Pisma Świętego.

 


Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13285912 -GOŚCI ONLINE: 26

projektowanie stron www