DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Konin: podczas jubileuszowej dziesiątej edycji wręczono Anioły Tryptyku Zaduszkowego
2017-11-06

W niedzielę, 5 listopada br., w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu uroczystym koncertem zakończył się jubileuszowy X Tryptyk Zaduszkowy „Nie wszystek umrę…”. Przez trzy kolejne wieczory koninianie uczestniczyli w niezwykłych koncertach, które okazały się wielką ucztą duchową i artystyczną. Z racji małego jubileuszu organizatorzy wręczyli statuetki ANIOŁ TRYPTYKU ZADUSZKOWEGO! Pierwszą z dziesięciu otrzymał ks. bp Wiesław Mering za wyrażenie zgody na projekt, błogosławieństwo i honorowy patronat! 

W tym roku jubileusz rozpoczęli dwaj wybitni muzycy profesor Bogusław Grabowski – organista z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku i najlepszy w Polsce saksofonista tenorowy Maciej Sikała. To niezwykły duet, który składa się z dwóch instrumentów bardzo od siebie odległych brzmieniem i codziennym zastosowaniem. Samo połączenie saksofonu i organów kościelnych jest rzadkością, jak nie precedensem w muzyce światowej. W wydaniu prof. Grabowskiego i Macieja Sikały ten zestaw instrumentów nie tylko nie razi, ale brzmi wręcz niepowtarzalnie i fantastycznie. Grają ze sobą od 10 lat i bez względu na to, gdzie i dla kogo koncertują, są przyjmowani z ogromnym entuzjazmem i wzruszeniem. Dlatego każdy ich koncert, a zagrali ich już setki, jest niepowtarzalną ucztą duchową i artystyczną. Koninianie długo oklaskiwali każdy utwór w ich wykonaniu, a pieśni Maryjne takie jak: „Dzisiaj pozdrawiamy Maryjo Ciebie”, „Matko Niebieskiego Pana”, czy „Matko Najświętsza”, zagrane łkającym rzewnie saksofonem wybrzmiały w świątyni w sposób tak wzruszający, że publiczność owacjami na stojąco długo nagradzała tych wybitnych muzyków. Okazało się, po raz kolejny, że morzysławskie organy brzmią wyjątkowo i pięknie, a pod palcami prof. Grabowskiego są mistrzowskim instrumentem. Muzycy grający na chórze byli „podglądani” przez publiczność na kościelnym telebimie. W imieniu prezydenta miasta wirtuozom podziękował za koncert wiceprezydent Sławomir Lorek.

W sobotni wieczór jubileusz uświetnił zespół DesOrient wykonujący muzykę Michała Lorenca, znanego i uhonorowanego przez Episkopat polskiego kompozytora. Niezwykłe instrumentarium i wyjątkowe aranżacje utworów sprawiły, że publiczność z zachwytem i uznaniem oklaskiwała każdy kolejny utwór ukochanego zespołu Michała Lorenca. Trudno było się oprzeć wzruszeniu, kiedy skrzypce i cymbały zaintonowały utwór „Szukałem was” z filmu o św. Janie Pawle II , czy „Polin, okruchy pamięci”… Znalazła się też dedykacja dla księży z filmu – serialu „Ojciec Mateusz” i muzyka z dokumentalnego filmu o peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Trzy bisy i owacja na stojąco były największą nagrodą dla wykonawców! A jak oni sami podkreślają, koncerty w morzysławskiej świątyni są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Koneserzy odnaleźli w DesOriencie świetny warsztat i kunszt, esteci zachwycili się pięknem melodii i niespotykanym instrumentarium, a ludzie wierzący usłyszeli w tym wykonaniu modlitwę! Na koncercie obecny był wiceprezydent miasta Sebastian Łukaszewski, który dziękując za wzruszające przeżycia, w imieniu prezydenta Józefa Nowickiego wręczył muzykom kosz kwiatów.

Niedzielny wieczór był pełen niespodzianek, bowiem koncertu nie rozpoczęli, jak to dotychczas bywało, organizatorzy, ale Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad Libitum. W ich wykonaniu tłumnie zgromadzeni melomanii mogli wysłuchać dwóch utworów muzyki klasycznej Allegro G. H. Fiocco i Ave Verum F. Liszta! Dopiero po tym brawurowym wykonaniu organizatorzy powitali wypełniającą kościół po brzegi publiczność.

Zanim Maestro Vadim Brodski i towarzyszący mu na pianinie Bartłomiej Wezner zauroczyli koninian swoją wirtuozerią, pomysłodawcy i organizatorzy Tryptyku – Anna Wysocka i ks. Paweł Śmigiel wręczyli w tym roku jubileuszowe STATUETKI ANIOŁ TRYPTYKU ZADUSZKOWEGO! Pierwszą z dziesięciu otrzymał Ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. bp Wiesław Alojzy Mering za wyrażenie zgody na projekt, błogosławieństwo i honorowy patronat! Jak podkreśliła prowadząca koncert, Anna Wysocka, bez akceptacji Biskupa Tryptyk nie zaistniał by w przestrzeni Konina! Drugi Anioł pofrunął do Kanclerza Kurii Diecezji Włocławskiej ks. prał. Artura Niemiry za wsparcie, życzliwość i pomoc w rozpowszechnianiu Tryptyku na stronie diecezjalnej! Trzecią statuetkę otrzymał Prezydent Miasta Konina za współfinansowanie, przychylność i pełną akceptację projektu! Kolejne statuetki pofrunęły do Elżbiety Miętkiewskiej, Zenony Sroczyńskiej, Marka Dykcika, Grzegorza Kowalewskiego i Krzysztofa Rybczyńskiego. Ostatniego Anioła organizatorzy wręczyli ks. prał. Józefowi Wysockiemu proboszczowi parafii św. Wojciecha za zaufanie, odwagę, wsparcie finansowe i przychylność! „Bez zgody Ordynariusza diecezji i proboszcza miejsca, dziś nie obchodzilibyśmy tego jubileuszu” – podkreślali zgodnie organizatorzy. Bardzo wyraźnie wybrzmiał fakt, że Tryptyk, jedyny taki w diecezji i w Polsce, odbywa się właśnie w świątyni, a więc bez zgody hierarchii Kościoła, jego realizacja była by niemożliwa. Oprócz Statuetek Anioł Tryptyku Zaduszkowego, organizatorzy płytami podziękowali kilkunastu osobom, które na przestrzeni dziesięciu lat pomagały przy realizacji tego projektu.

Po tej części okolicznościowej, publiczność mogła podziwiać wirtuozerię skrzypka światowej sławy Vadima Brodskiego, który wśród przygotowanych utworów muzyki klasycznej zagrał po mistrzowsku kompozycje Henryka Wieniawskiego i Charles’a Gounoda. Kolejną niespodzianką tego wieczoru było wspólne wykonanie Arii na strunę G z suity orkiestrowej J.S. Bacha i cz. I Allegro Concerto op. 3 na dwoje skrzypiec A. Vivaldiego przez konińskich muzyków i Maestro Brodskiego! Na drugich skrzypcach grał kierownik i dyrygent zespołu Mirosław Grzanka. Owacjom na stojąco nie było końca! Publiczność, wdzięczna za ogrom doznań i przeżyć oklaskiwała również organizatorów, którym uroczyście podziękował Prezydent Miasta Józef Nowicki. Na koniec wybrzmiało: „wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”, bo nie zapominajmy, że Tryptyk Zaduszkowy, to trzy koncerty w intencji zmarłych, trzy muzyczne modlitwy i trzy symboliczne znicze…

Kolejny, dziesiąty, Tryptyk Zaduszkowy mógł odbyć się dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z Konińskim Domem Kultury. Nad całością czuwali Anna Wysocka i ks. Paweł Śmigiel, którego rzeźby Chrystusa Frasobliwego tworzyły niezwykłą scenografię. Honorowy patronat objęli Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki i Biskup Włocławski Wiesław Mering.

Tekst: Anna Wysocka tygodnik „Adalbertus”
Zdjęcia: Krzysztof Jan Rybczyński i Mirosław Jurgielewicz

 

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie

Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13285913 -GOŚCI ONLINE: 26

projektowanie stron www