DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Mężczyźni z Kaczek Średnich wzięli udział w "oblężeniu Jasnej Góry"
2017-11-04

Pierwsza sobota listopada zapisze się w historii parafii pw. NMP Królowej Polski w Kaczkach Średnich niespotykanym dotychczas wydarzeniem, mianowicie parafianie udali się w dwóch różnych kierunkach, by pokłonić się Matce Bożej. Grupa ponad 20 mężczyzn wraz z ks. proboszczem Pawłem Zalewskim udała się na I Ogólnopolską Pielgrzymkę Mężczyzn na Jasną Górę, zorganizowaną pod hasłem „Oblężenie Jasnej Góry”. Natomiast około 50-osobowa grupa kobiet z kilkoma mężczyznami, gotowymi do rycerskich gestów wobec pielgrzymujących parafianek, pojechała do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach na Wieczernik Królowej Pokoju. Parking parafialny zapełnił się pielgrzymami ale organizatorzy obu wyjazdów przezornie zróżnicowali o kilka minut godzinę zbiórki, by nie pomylić (o tej wczesnej porze) kierunków wyjazdu.

Męska reprezentacja z parafii wspólnie z księżmi i mężczyznami z parafii w Wieńcu (11 mężczyzn) oraz Kole (13 mężczyzn), a także 5 mężczyzn z Turku (którzy przyjechali indywidualnie), reprezentowała diecezję włocławską podczas tego niecodziennego spotkania na Jasnej Górze.
Organizatorzy Pielgrzymki Mężczyzn, którymi są liderzy różnych organizacji męskich związanych z Kościołem katolickim, w tym m.in. Mężczyźni Świętego Józefa twierdzą, że „spotkanie mężczyzn na Jasnej Górze jest odpowiedzią na atak współczesnej kultury na wzorce męskości”.

Na początku spotkania swoje słowo do licznie zgromadzonych mężczyzn skierował abp Zbigniew Stankiewicz z Rygi, który zwrócił w szczególności uwagę na budzenie swojego powołania, na zniszczone poczucie własnej wartości w mężczyznach, na kryzys tożsamości mężczyzny. Apelował, by mężczyźni otworzyli się na Boży plan w czasie tych rekolekcji.

Następnie mężczyźni wysłuchali wykładów o preferowanej przez Kościół roli mężczyzny jako głowy rodziny i ojca, wygłoszonych przez Mieczysława Guzewicza, Jacka Pulikowskiego oraz Stanisława Sławińskiego. Prelegenci zwrócili uwagę, że Jezus jest wzorem i źródłem mocy dla mężczyzny, naczelnym wodzem, a powrót do Jezusa jest receptą na wszystkie bóle – i te indywidualne, jak i te ogólne. To mąż, ojciec odpowiedzialny jest za przekaz wiary w rodzinie. To w różnorodności płci jest możliwość doświadczania komplementarności – mężczyzna ofiaruje kobiecie to, czego ona nie ma i na odwrót. Zaakcentowano również, że celem życia człowieka jest szczęście i tylko życie zgodnie z wartościami określonymi w Dekalogu do niego prowadzi. Przypomniano także ważne słowa Jana Pawła II, że „celem małżeństwa jest wspólna droga do świętości przez budowę komunii osób na wzór komunii Osób Boskich”, ponieważ brak więzi owocuje rozbiciem rodziny, brakiem dobrego wychowania dzieci. Kobieta jest naturalną opiekunką dziecka, a mężczyzna jest naturalnym opiekunem kobiety, co bardzo dobrze widać na przykładzie Świętej Rodziny. Kobieta jest świątynią życia, a zadaniem mężczyzn jest kultywowanie tradycji szacunku dla kobiety i przekazywanie jej następnym pokoleniom.

Po wysłuchaniu konferencji i wzmocnieniu się ciepłym posiłkiem zgromadzeni w Częstochowie mężczyźni uczestniczyli we Mszy św., która ze względu na bardzo dużą liczbę osób odbyła się na jasnogórskim szczycie. Swoje słowo do zgromadzonych wiernych wygłosił abp Zbigniew Stankiewicz, zwracając uwagę, że człowiek potrzebuje Chrystusa, by zrozumieć gdzie odnaleźć szczęście. Dopiero wówczas gdy ułożymy swoje życie w harmonii z wszystkimi trzema płaszczyznami ludzkiego bytowania (cielesną, psychiczną i duchową) zaczynamy czuć się na swoim miejscu – mówił do mężczyzn arcybiskup Stankiewicz.
Pielgrzymkę zakończył akt zawierzenia mężczyzn i rodzin Matce Bożej.

Mężczyźni z parafii wrócili z misją, by na kolejne oblężenie (planowane na 23 czerwca 2018 r.) pojechał co najmniej autokar parafian, by wzmocniło się zaangażowanie mężczyzn w życiu parafialnym, by wchodząc w te przestrzenie odpowiedzialności doświadczyli swojego przeznaczenia w Kościele. Wielkim owocem byłoby utworzenie w parafii formacji Mężczyzn Świętego Józefa, którego ikona znajduje się w parafialnym kościele.

W Kaczkach Średnich już tradycją stała się pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Gdy mężczyźni umacniali się duchowo na Jasnej Górze, parafianki i kilku panów modliło się w karmelitańskim sanktuarium, uczestnicząc w Wieczerniku Królowej Pokoju. Podczas udziału w nabożeństwach, sprawowanych przez o. Piotra Męczyńskiego, powierzali rodziny i siebie samych nieustającej opiece Matki Bożej Bolesnej i prosili o łaski potrzebne do codziennego dźwigania osobistych krzyży.

Uczestnicy pielgrzymki aktywnie włączyli się w modlitwę różańcową, czytanie, modlitwę wiernych oraz odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia. Na zakończenie zostali pobłogosławieni relikwiami św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Boboli, św. siostry Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. ks. Michała Sopoćko, bł. Marii Karłowskiej i bł. Bolesławy Lament oraz uczestniczyli w Liturgicznym Obrzędzie Błogosławieństwa Chorych.

Gabriela Kolenda

 


Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13285913 -GOŚCI ONLINE: 26

projektowanie stron www