DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Licheń: spotkanie formacyjne organistów z diecezji włocławskiej
2017-09-25

W poniedziałek 25 września, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbyło się doroczne skupienie organistów Diecezji Włocławskiej połączone z wykładami podnoszącymi kwalifikacje muzyków kościelnych.

W dorocznym spotkaniu wzięło udział 80 organistów z diecezji włocławskiej. Spotkanie miało charakter teoretyczno-warsztatowy, a wzięli w nim udział wykładowcy zarówno Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku, jak i włocławskiego Diecezjalnego Studium Organistowskiego, m.in. prof. Marian Szczepański, prof. Lucyna Klarecka, ks. prał. Zbigniew Szygenda, ks. prał. Sławomir Deręgowski i diecezjalny duszpasterz pracowników kościelnych ks. prał. Józef Nowak, przewodniczący Komisji ds. Muzyki Kościelnej.

Wśród poruszonych zagadnień były zasady doboru pieśni maryjnych w liturgii Mszy św., które zakorzenione są w polskiej kulturze. Podjęto także tematykę związaną z doborem repertuaru w związku z przyszłoroczną peregrynacją figury św. Michała Archanioła w diecezji włocławskiej i naukę pieśni. Ks. Janusz Bartczak, kapelan bp. Wiesława Meringa przekazał zalecenia i praktyczne uwagi dotyczące pracy organistów. Pan Marian Szczepański podjął kwestię organizowania i prowadzenia scholi i chórów parafialnych. Retorykę w muzyce, czyli umiejętność przekazywania treści symbolicznych lub opisowych za pomocą muzyki, przybliżyła pani Lucyna Klarecka.

Spotkanie w całości odbyło się w Sali Królewskiej znajdującej się nieopodal kościoła pw. św. Doroty. Na koniec organiści wspólnie modlili się podczas Mszy św. w licheńskiej świątyni parafialnej o godz. 15.00. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Sławomir Deręgowski.

Organizatorem spotkania był ks. prał. Józef Nowak, diecezjalny Duszpasterz Pracowników Kościelnych Diecezji Włocławskiej.

Tekst: Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium / ks. AN / ks. JN


Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13285915 -GOŚCI ONLINE: 27

projektowanie stron www