DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


W sieradzkiej kolegiacie rozpoczął się cykl jesiennych koncertów organowych
2017-09-24

24 września br. w sieradzkim kościele farnym rozpoczął się jesienny cykl koncertów organowych. Jako pierwszy wystąpił Kamil Dżalak, który ujął słuchaczy swoją interpretacją utworów takich klasyków, jak Jan Sebastian Bach czy Carl Philipp Emanuel Bach.

Niedzielny wieczór zgromadził w kościele parafialnym Wszystkich Świętych w Sieradzu wielu zainteresowanych słuchaczy. Przy instrumencie zasiadł Kamil Dżalak. Należy zauważyć, że jego kariera organowa rozpoczęła się bardzo wcześnie. W 2010 roku został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Uczniów Szkół Muzycznych II st. w Gdańsku, następnie zdobył I miejsce w III Krakowskim Konkursie Młodych Organistów (2010) oraz uzyskał II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Organowym w Olsztynie (2011). Koncertował na Litwie, we Włoszech i Holandii, a także brał udział w licznych festiwalach krajowych. Był członkiem koła naukowego „Zecer” działającego przy Katedrze Organów krakowskiej Akademii Muzycznej. Obecnie jest alumnem pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Koncert rozpoczął się o godzinie 20:00. Wykonawcę wraz z parafianami przywitał ks. inf. Marian Bronikowski – proboszcz parafii, zaś zaproszony gość chwilę później miał możliwość krótkiego przedstawienia siebie oraz wybranego na wieczorny koncert repertuaru. W swoim słowie skierowanym do parafian utalentowany nowicjusz ze Zgromadzenia Oblatów nie opowiadał o swojej karierze, lecz dał piękne świadectwo swojego zakonnego powołania. Poprosił również słuchaczy, aby zwyczajem „oblackim” po koncercie wyrazili swoją chrześcijańską jedność i osobom obecnym tuż obok siebie wyznali „Dobrze, że jesteś. Dziękuję, że jesteś”.

Parafianie mogli wysłuchać wielu znakomitych utworów, do których należą:
Nicolas de Grigny (1671-1703)
„Veni Creator”
En Taille
Fugue
Duo
Recit de Cromorne
Dialogue sur les Grands Jeux

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium i fuga C BWV 547
preludium chorałowe: Schmucke dich, o liebe Seele BWV 654
preludium chorałowe : Komm Gott Schopfer, Heiliger Geist BWV 667

Carl Philipp Emanuel Bach(1714-1788)
Fuga in D Minor Wq 119/2

Max Reger(1873-1916)
Toccata d-moll op.59, No. 5

Na każdy z wykonanych utworów słuchacze reagowali żywymi oklaskami, a wiele osób nie kryło swojego zachwytu i wzruszenia. Koncert w wykonaniu tak zdolnego, a jednocześnie pokornego artysty przyniósł tak duszpasterzom, jak i parafianom wiele pozytywnych odczuć i przeżyć. Kolejne doświadczenia artystyczne czekają sieradzan w następne niedziele od 1 do 22 października 2017 roku.

Sobór Watykański II uczy: „W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom kościelnym nadaje majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich” (Konstytucja o Liturgii, 120).

Tekst: ks. Krzysztof Mętlewicz
Zdjęcia: Julia Karolczak
 

 


Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13285915 -GOŚCI ONLINE: 27

projektowanie stron www