Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Kujaw - Błenna

tel. 54 286 82 03; 518 014 766

woj. kujawsko-pomorskie

Historia
Na pograniczu trzech województw Kujawsko-pomorskiego, Wielkopolskiego i Mazowieckiego, na tzw. Kujawach borowych położona jest wieś i parafia Błenna. Najstarsza pisana wzmianka o parafii Błenna pochodzi z roku 1489. W roku 1517 biskup sufragan Aleksander Myszyński konsekrował nową drewnianą świątynię, która była prawdopodobnie drugą albo trzecią. Kościół został wystawiony ku czci: św. Małgorzat, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, św. Stanisława, św. Hieronima, św. Grzegorz, św. Ambrożego. W roku 1711 stwierdzono, iż ze względu na dużą liczbę pielgrzymów świątynia jest za mała i zaistniała potrzeba zbudowania nowego kościoła. Nie było to łatwe gdyż dopiero w 1765 roku wybudowano - również drewniany większy kościół, który jak się później okazało nie był trafioną inwestycją bo nie spełnił oczekiwanych nadziei aby pomieści coraz większe rzesze pielgrzymów. W roku 1861 ówczesny proboszcz Michał Orzechowski rozpoczął budowę aktualnie istniejącej świątyni murowanej z myślą o bardzo szerzącym się kulcie Matki Bożej Łaskawej w Błennej. Świątynia jest wybudowana w stylu renesansowym na planie krzyża z wieżą dwukondygnacyjną w stylu klasycystycznym. W ostatnim czasie świątynia został gruntownie odnowiona wraz ze znajdującym się w niej wyposażeniem.

Kult
Wspomniany wyżej biskup Aleksander Myszyński w roku 1517 wystawił dokument nadający odpust 40 dni nawiedzającym ten kościół w pewne uroczystości. Przypuszczalnie było ich 12 a może więcej. Wszystko związane było z cudownym obrazem Matki Bożej, który znajdował się w świątyni. Przypuszcza się że już w połowie XV wieku cudowny obraz był znany. Podróżujący na szlaku z Płocka do Poznania traktowali to miejsce jako znak rozpoznawczy na trudnym terenie wędrówki. Budowa kolejnych świątyni świadczy o rozwoju tego kultu. W roku 1786.04.26 Ojciec Święty Pius VI wydał dokument nadający przywileje odpustowe tutejszej świątyni związane z wszystkimi świętami Maryjnymi i patronami , których obrazy znajdowały się w kościele. Taki dokument uważany był dawniej za podniesienie świątyni do godności sanktuarium i tak było w ludowym podejściu do tego miejsca. Od prawie 160 lat przybywają tu zorganizowane pielgrzymki z sąsiednich parafii. W dniu 08.09.2014 dekretem ks. Biskupa Ordynariusza Wiesława Meringa kościół w Błennej został uznany prawnie jako sanktuarium diecezjalne.