Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki - Włocławek

tel. 54 233 91 67 lub 518 014 719

woj. kujawsko-pomorskie

Historia

W 1996 roku Diecezję Włocławską nawiedziła kopia cudownej figury Matki Bożej z Fatimy. Po zakończeniu peregrynacji, w sercu księży biskupów włocławskich zrodziła się myśl, aby na trwałe upamiętnić odwiedziny Matki Chrystusa. W ten sposób chciano podziękować Jej za ślad, jaki pozostawiła w sercach wielu wiernych. Wydarzenie to postanowiono uczcić powołaniem do istnienia nowej parafii przy włocławskiej Tamie.
9 listopada 1997 r. wszedł w życie dekret biskupa Bronisława Dembowskiego z 28 października 1997 r.; na jego mocy we Włocławku przy ul. Płockiej erygowana została parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej. Stworzenie nowego obiektu sakralnego powierzono Zgromadzeniu Braci Pocieszycieli z Getsemani. Idea nadwiślańskiej parafii współgrała z zamysłem pasterzy diecezjalnych o „zbliżeniu i otwarciu się” miasta na miejsce męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W planach dotyczących budowy kościoła i ośrodka duszpasterskiego, uzgodniono z władzami diecezjalnymi, że Zgromadzenie postara się wybudować kościół parafialny z osobną kaplicą, w której w przyszłości będzie można uczcić męczennika naszych czasów w formule Sanktuarium. Bracia Pocieszyciele, którzy stali się duchowymi spadkobiercami ostatniej drogi życia ks. Jerzego, całym sercem zaangażowali się w szerzenie kultu męczennika naszych czasów.
Budowa zespołu parafialnego w pobliżu Tamy realizowana jest w trzech etapach: W pierwszym wybudowano dom zakonny wraz z pomieszczeniami, które służą wiernym do wspólnej modlitwy i spotkań duszpasterskich. W drugim etapie powstał kościół Sanktuarium, w którym spoczywają relikwie błogosławionego kapłana, przekazane parafii dnia 12. 09. 2010r. przez ks. kard. Kazimierza Nycza podczas Uroczystości Dziękczynienia za dar beatyfikacji ks. Popiełuszki. W murach nowej świątyni umieszczono kamień węgielny ze Skały Konania Pana Jezusa z Getsemani, który został przekazany przez Kustosza Ziemi Świętej. Aktu poświęcenia i wmurowania w pierwszą rocznicę beatyfikacji, 5 czerwca 2011r. dokonał ordynariusz włocławski. bp Wiesław Alojzy Mering. Również podczas tych uroczystości pasterz diecezji ustanowił dekretem Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W najbliższych planach przy kościele powstanie 43 metrowa wieża z platformą widokową, która jak cały obiekt jest orientowana w stronę miejsca śmierci ks. Jerzego. W podziemiach Sanktuarium powstanie Muzeum - Sala Pamięci, która w sposób multimedialny i interaktywny będzie przybliżała ludziom, zwłaszcza młodym przesłanie życia i śmierci męczennika. Ostatni etap budowy - to kościół parafialny dedykowany Matce Bożej Fatimskiej. W jego ściany zostanie wmurowany kamień węgielny z kaplicy objawień Maryi, który poświecił błogosławiony Jan Paweł II podczas Mszy Świętej na Krakowskich Błoniach w 2002r.

Kult

Beatyfikacja wielkiego patrioty Polaka, męczennika ks. Jerzego Popiełuszki i jego modlitwa wstawiennicza przed Bogiem przynosi w Kościele obfite owoce. Jesteśmy świadkami wzrastającej liczby pątników, którzy w sposób indywidualny i zbiorowy przybywają, aby nawiedzić to święte miejsce, modląc się pod Krzyżem Pomnikiem. Wychodząc naprzeciw ich duchowym potrzebom, udostępniamy w naszym Sanktuarium zaciszne miejsce do modlitwy i adoracji, ucałowania relikwii i pojednania się z Bogiem w sakramencie miłosierdzia. Każdy przybywający pielgrzym może wzmocnić swoje duchowe siły, zakosztować obecności księdza Jerzego i przytulić swoje serce do Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Każdego 19 dnia miesiąca o godz. 17.30 celebrowana jest Eucharystia w intencji Ojczyzny i ludzi pracy z Nowenną ku czci błogosławionego męczennika.