DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei - Włocławek

Adres:

Parafia rzymskokatolicka Wszystkich Świętych

Pl. Wolności 6

87-800 Włocławek

tel. 54 242 40 46

fax: 54 242 40 46 wew. 22

e-mail: wloclawek@franciszkanie.pl

woj. kujawsko-pomorskie

Historia

Reformaci prowincji wielkopolskiej pw. Św. Antoniego przybyli do Włocławka w 1625 r., zaproszeni przez bpa Andrzeja Lipskiego i osadzeni przy istniejącym kościele pw. Św. Stanisława, położonym nad Wisłą, w pobliżu katedry. Z powodu niebezpieczeństwa powodzi oraz szczupłości miejsca w roku 1644 przenieśli się do wybudowanego dla nich klasztoru i kościoła pw. Wszystkich Świętych. Zespół wzniesiono w latach 1639-1644 z fundacji mieszczan włocławskich Wojciecha i Doroty Romatowskich. Konsekracji kościoła dopełnił bp Piotr Mieszkowski, sufragan włocławski, 17 października 1644 r. W roku 1768 kościół otrzymał jednolite snycerskie wyposażenie wnętrza. W roku 1650 z fundacji Marii Żuchowskiej dobudowano od strony północnej kaplicę ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. W latach 1842 wzniesiono obok istniejącej nową kaplicę. W latach 1912-13 wyburzono ściany dzielące kaplicę i dobudowano do nich dwa przęsła, tworząc wraz z kaplicami nową nawę boczną wzdłuż nawy i prezbiterium. Budynek klasztorny wzniesiony razem z kościołem był przebudowany i powiększony w latach 1735 i 1795.

W czasie kasaty 1864 r. klasztor uniknął likwidacji jako tzw. etatowy. W latach 1906-1907 klasztor obsadzono młodymi zakonnikami z Galicji, z czym wiązano próbę odrodzenia zakonu na ziemiach Królestwa Polskiego. Próba nie przyniosła pełnego rezultatu ze względu na niesprzyjające okoliczności zewnętrzne. W roku 1919 klasztor przyłączono do prowincji Matki Bożej Anielskiej.

W czasie II wojny światowej wszystkich zakonników aresztowano i wywieziono do obozu koncentracyjnego w Dachau. W kościele odprawiały się nabożeństwa dla Niemców. W roku 1945 zakonnicy ponownie objęli kościół i klasztor.

W roku 1960 zaprowadzono w kościele całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu, zaś 26 lipca 1969 r. erygowano przy nim parafię pw. Wszystkich Świętych. W ostatnich latach wykonano prace wokół nowych pomieszczeń dla potrzeb parafii i rozbudowy klasztoru.

Kult

Kult Cudownego Obrazu sięga XVII wieku. Obraz ten, namalowany na płótnie, przedstawiał postać Matki Bożej w srebrnej sukience ze złotymi ozdobami i jako już słynący łaskami został podarowany kościołowi zakonnemu przez Rocha Piaseckiego- ekonoma dóbr Święte, należących do Włocławskiej Kapituły Katedralnej. Początkowo obraz zawieszono w kaplicy zakonnej, ale na prośbę wiernych przeniesiono go do ołtarza w specjalnie zabudowanej kaplicy. Od ponad 200 lat łaskami słynący Obraz jest otaczany szczególną czcią w kościele klasztornym pw. Wszystkich Świętych we Włocławku ( który od 1969r. jest także świątynią parafialną). W czasie II wojny światowej Obraz jako dzieło sztuki został wywieziony do Niemiec. Zakonnicy byli przekonani, że stracili „skarb” bezpowrotnie. Jednak okazało się, że po rewindykacji był on przechowywany w pałacu biskupim we Włocławku. W roku 1998 dzięki życzliwości biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego powrócił na dawne miejsce. Kult Matki Bożej w obrazie Pani Łaskawej z roku na rok wzrasta, o czym świadczą liczne wota (składane jako podziękowania za otrzymane łaski), jak również prośby i podziękowania wpisywane do Księgi Łask. Wierni doznają wielu łask duchowych i cielesnych.
W związku z zamierzoną koronacją obraz poddano gruntownej konserwacji w pracowni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaś srebrną sukienkę odnowiono w Krakowie, gdzie wykonano też korony, które poświęcił w Watykanie 16 czerwca br. Ojciec Święty Benedykt XVI. Zrobiono je z prywatnych zbiorów biżuterii, którą złożyli wierni w odpowiedzi na apel gwardiana klasztoru i proboszcza parafii- O. Mariusza Dębińskiego.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13285911 -GOŚCI ONLINE: 25

projektowanie stron www