Sanktuarium Męczenników Eucharystii i Jedności Kapłańskiej - Osięciny

88-220 Osięciny

woj. kujawsko-pomorskie

Historia

Parafia znana już w 1295 r. Pierwszy kościół nosił wezwanie św. Prokopa. Fundowali go zapewne właściciele Osięcin. Ten, albo kolejny kościół, spłonął między 1578 a 1584 r. Staraniem kolatorów, jeszcze w 1584 r., kupiono od protestanta Zakrzewskiego z Zakrzewa kościół parafialny, przeznaczony do usunięcia i przeniesiono do Osięcin, dając mu poprzednie wezwanie św. Prokopa. Został on konsekrowany w 1644 r. i pewnie wtedy dodano mu jeszcze patrona św. Wojciecha. W 1708 r. parafia Osięciny została oddana pod opiekę kanoników regularnych z Lubrańca, ale już od 1779 r. powrócili do niej kapłani diecezjalni.Na początku XIX w. świątynia była tak zniszczona, że w 1824 r. stwierdzono, że zagraża bezpieczeństwu, a w 1838 r. ją zamknięto. Nabożeństwa przeniesiono do kaplicy dworskiej. W latach 1854–1855, z fundacji kolatorów, Józefa hr. Skarbka i Józefa Czowskiego, wg projektu Henryka Marconiego, zbudowano nowy kościół. Uszkodzony w 1959 r. wskutek zawalenia się wieży, odbudowany i remontowany w latach 1960–1962. Świątynia otrzymała wezwanie Opieki Matki Bożej. Neogotycka, orientowana, murowana z cegły na cokole kamiennym. Prezbiterium kryte pozornym sklepieniem ostrołukowym, w nawie strop dwuspadowy, w kaplicy sufit kasetonowy. Dachy siodłowe kryte blachą. Nad szczytem zachodnim prostokątna wieża z nową blaszaną iglicą. Wystrój neogotycki. Chrzcielnica klasycystyczna. Wystrój prezbiterium, granitowy ołtarz i ambonka wg projektu ks. Tadeusza Furdyny. W latach 1998–99 przeprowadzono prace konserwatorsko-malarskie polichromii całego wnętrza świątyni.

Kult

Parafia posiada swoich szczególnych patronów. W nocy z 23/24 maja 1940 r. niemieccy okupanci zamordowali jej duszpasterzy: ks. prob. Wincentego Matuszewskiego i ks. prefekta Józefa Kurzawę. Beatyfikowani przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999. Są nazywani Męczennikami Eucharystii i solidarności kapłańskiej. Biskup Wiesław Alojzy Mering dekretem z 22 maja 2010 r. ustanowił Sanktuarium Błogosławionych ks. Wincentego Matuszewskiego i ks. Józefa Kurzawy, Męczenników Eucharystii i Jedności Kapłańskiej w Osięcinach.