Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej - Licheń

ul. Klasztorna 4

62-563 Licheń Stary

woj. wielkopolskie

Pierwsza wzmianka o Licheniu zawarta jest w dokumencie z 1232 roku.
Parafia w Licheniu istniała już na przełomie XII i XIII wieku. Obecny kościół parafialny powstał w połowie XIX wieku.
W latach 1963 - 67 dokonano przebudowy głównego ołtarza i gruntownie odnowiono cały kościół. Jest to jednonawowa, orientowana budowla, w stylu neogotyckim.
W 1994 roku rozpoczęto w Licheniu budowę świątyni - wotum pielgrzymów licheńskich na Jubileusz 2000 roku. Jest to
największa świątynia w Polsce, siódma w Europie i jedenasta na świecie. Świątynia jest pięcionawową bazyliką.
Poświęcenia bazyliki dokonał 7 VI 1999 roku Ojcu M Jan Paweł II. Jej konsekracji dokonano 9 VI 2004 r.

Kult
Wizerunek Matki Bożej powstał, prawdopodobnie, w roku 1772. Jest wierną kopią obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej w sukienkach. Łaskami słynący obraz nosi miano „Bolesnej Królowej Polski”.
Matka Boża ma koronę na głowie. Obrzeża jej szaty zdobne są w oznaki męki krzyżowej. Twarz jest pełna bolesnej zadumy. Na piersiach Maryi widnieje orzeł - symbol uciemiężonej, przez zaborców, Polski.
29IX 1852 r. obraz przeniesiono do kościoła parafialnego w Licheniu.
15 VII11967 r. ks. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, dokonał aktu koronacji słynnego łaskami obrazu Matki Bożej Licheńskiej.