Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Ziemi Sieradzkiej - Charłupia Mała

98-210 Sieradz

woj. łódzkie

Historia
Charłupia Mała, to wieś szlachecka, której powstanie zbiega się z początkiem państwowości polskiej. W 1331 r. zniszczona została przez Krzyżaków, później, w XVII wieku, przez Szwedów.
Parafia w Charłupi Małej erygowana została w XIV wieku. Obecny kościół, to czwarta, z kolei, budowla na tym miejscu, powstała w latach 1907-1916, w stylu neogotyckim.

Kult
W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Charłupskiej, który należy do grupy tzw. Madonn Częstochowskich. Przeszłość historyczna malowidła jest nieznana. Obraz nie jest sygnowany, ale zastosowana technika malarska świadczy o tym, że namalowany został w XVII wieku. Jest to dzieło polskie, namalowane olejną farbą na grubym płótnie, naciągniętym na topolowe deski.
Obecnie tło obrazu stanowi karmazynowy aksamit, na którym, ludzie obdarowani łaskami, wieszali różnorodne wota. Wśród nich dwa haftowane orły, dar Jakuba Bema, kuzyna sławnego generała Józefa Bema. Pochodzą one z okresu Księstwa Warszawskiego.
Matka Boska przedstawiona, do połowy, trzyma Dzieciątko na prawym ramieniu. Zielono-niebieskie szaty pokryto, na przełomie XVII i XVIII w., złotymi, trójbarwnymi sukienkami, w kwiaty. Obie postacie są całkowicie okryte sukienkami. Widoczne są tylko szczupłe ręce i twarze. W dłoni Matki Boskiej widoczne jest berło. Na głowach znajdują się misternie wykonane korony.
8 IX 1937 r. uroczystej koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Charłupskiej, koronami watykańskimi, dokonał biskup, Karol Radoński.