Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej - Brdów

woj. wielkopolskie

strona internetowa: http://brdow-paulini.pl/

Historia
Pierwsza wzmianka o Brdowie pochodzi z 1136 roku, zaś pierwsza wzmianka o kościele z roku 1339. W 1436 roku Władysław Warneńczyk przekazał kościół paulinom z Częstochowy. Kościół, to jednonawowa, murowana świątynia z kruchtą, do której prowadzą dwa przeciwległe wejścia. Nad kościołem góruje wieża z nowym, wybijającym melodie pieśni maryjnych, zegarem.

Kult
Historia wizerunku nie jest bliżej znana. Zachowała się jednak tradycja, że powstał on w początku wieku XV i pochodzi z kręgu królewskiego dworu Władysława Jagiełły. W czasie bitwy pod Grunwaldem obraz się znajdować w obozie królewskim. Obraz jest darem Władysława Warneńczyka, który przekazał go, ze swej kaplicy, kościołowi brdowskiemu przy okazji fundacji klasztoru.
Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku namalowano napięciu deskach z drzewa lipowego. Głowę i cały korpus Madonny okrył artysta dużym welonem koloru ciemnozielonego, przechodzącego w niebieski. Postać Jezusa przedstawiona jest z profilu. Dzieciątko unosi rękę w geście błogosławieństwa, prawą ręką podtrzymuje księgę.
19 V11983 roku w Częstochowie odbyła się koronacja brdowskiego obrazu. Dokonał jej, Ojciec Święty, Jan Paweł II.
W1983 r., po pożarze świątyni, obraz poddano konserwacji, w efekcie której, spod licznych przemalowań, wydobyto XV-wieczny oryginał.